Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
39-308 Wadowice Górne 116
tel. 14 699 59 56
E-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Zadania GKRPA
Do głównych zadań realizowanych przez Komisję należy prowadzenie działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, a w szczególności:
- zwiększanie dostępności pomocy terapeutycznej i rehabilitacyjnej dla osób uzależnionych od alkoholu: obsługa punktu konsultacyjnego, dostarczanie informacji o prowadzeniu profesjonalnej terapii, motywowanie do leczenia odwykowego,
- udzielanie rodzinom, w których występują problemy alkoholowe pomocy psychospołecznej i prawnej, a w szczególności ochrony przed przemocą w rodzinie, przyjmowanie wniosków o podjęcie czynności zmierzających do podjęcia leczenia odwykowego, motywowanie do podjęcia leczenia odwykowego, kierowanie osób na badania do biegłych w przedmiocie uzależnienia od alkoholu, przygotowywanie dokumentacji związanej z postępowaniem sądowym,
- prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w szczególności dla dzieci i młodzieży,
- nadzór nad ograniczeniem dostępności alkoholu, między innymi opiniowanie wniosków o wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych oraz prowadzenie kontroli przestrzegania zasad i warunków korzystania z zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych.
Do zadań GKRPA należy również przygotowywanie projektu Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, jego koordynacja oraz czuwanie nad jego realizacją. Do końca marca każdego roku GKRPA przedstawia Radzie Gminy sprawozdanie z realizacji w/w programu.
Pliki do pobrania
- Gminna Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych
- Gminny Program Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych 2022-2023
- Procedura zobowiazania do leczenia odwykowego
- Punkt Konsultacyjny ds. Uzależnień i Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie
- Wniosek na realizację zadania GKRPA
- Wniosek o podjecie leczenia
- Zarządzenia dotyczące kontroli punktów sprzedaży napojów alkoholowych
- Alkohol i koronawirus
Informacja o Poradni Leczenia Uzależnień dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych w Przecławiu
W Przecławiu od przeszło 4 lat funkcjonuje Poradnia Leczenia Uzależnień dla Dzieci, Młodzieży i Dorosłych. Zajmuje się leczeniem: uzależnień od środków psychoaktywnych (alkohol, narkotyki, dopalacze, leki) oraz uzależnień behawioralnych (hazard, internet, gry, zaburzenia odżywiania). Swoją ofertę kierują także do osób „współuzależnionych” i tzw. „DDA”. Prowadzą psychoterapię w formie indywidualnej, małżeńskiej, rodzinnej i grupowej. Pracująca kadra to bardzo dobrze wykształceni i doświadczeni specjaliści psychoterapii uzależnień i współuzależnienia, terapeuci ds. przemocy w rodzinie, psychoterapeuci, psychologowie, terapeuci dziecięcy i lekarze psychiatrzy. Usługi Poradni są bezpłatne, w ramach kontraktu z NFZ oraz środków własnych Fundacji. Jest to jedyna Poradnia w regionie, a jedna z 8 na terenie całego kraju, która pracuje systemowo, z całymi rodzinami, ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb dzieci.
Dane kontaktowe:
Fundacja Instytut Profilaktyki Innowacji i Rozwoju
39-320 Przecław, ul. Kilińskiego 29
Tel. 17 583 63 41, kom. 885 422 244
W Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej w Wadowicach Górnych istnieje możliwość wykonania badania stanu trzeźwości za pomocą alkomatu.